CNC
Jeśli w dzisiejszych czasach chcesz zamówić jakikolwiek element z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, z pewnością praktycznie z każdej strony słyszysz określenie „CNC”. Co ono oznacza i jaki ma związek z tworzeniem różnego rodzaju wyrobów z wielu materiałów? Artykuł ten w prosty sposób wyjaśni Ci wszystkie kwestie związane z tą technologią.
Czym jest CNC?
Nazwa technologii CNC pochodzi z języka angielskiego (Computerized Numerical Control) i oznacza tyle, co komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W praktyce jest to zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwiający konkretną obróbkę różnych materiałów, przede wszystkim metalu, drewna czy tworzyw sztucznych.
Tym, co wyróżnia maszyny CNC od zwykłych urządzeń do cięcia czy formowania elementów jest nowoczesny, komputerowy panel sterowania, który po wprowadzeniu odpowiednich danych kieruje urządzeniem, aby otrzymać dany kształt.
Na rynku można spotkać dziś kilka rodzajów urządzeń CNC, różniących się sposobem wykonywanej obróbki. Wspomnieć można chociażby o maszynach:
- skrawających – są to m.in. tokarki, wiertarki, frezarki, piły, szlifierki, strugarki, dłutownice czy wytaczarki,
- do obróbki plastycznej – walcarki, ciągarki, prasy, kuźniarki czy młoty mechaniczne,
- erozyjnych,
- wtryskarkach.
Oprócz tego rodzaju pojedynczych maszyn spotkać można także profesjonalne centra obróbcze – frezarskie, frezarsko-wiertarskie, tokarskie czy szlifierskie.
Jak wygląda praca na urządzeniach CNC?
Oczywiście tego typu sprzęt może być obsługiwany wyłącznie przez wykwalifikowanych operatorów CNC, którzy ukończą odpowiedni kurs i wykażą umiejętność programowania poszczególnych maszyn.
Aby rozpocząć realizację danego zlecenia, operator musi otrzymać dokładne parametry obrabianego elementu. Często są one przekazywane w formie dokładnych rysunków technicznych. Na tej podstawie pracownik wprowadza dane do interfejsu panelu sterowania, a także odpowiednio montuje obrabiany materiał. Niezwykle ważne jest precyzyjne wpisanie parametrów, ponieważ właśnie na tej podstawie będzie obrabiany dany element.
Po wykonaniu wszystkich powyższych procedur maszyna zostaje uruchomiona i na podstawie wprowadzonych danych wykonuje niezbędne prace.
Taka technika gwarantuje najwyższą precyzję wykonania poszczególnych elementów, a jednocześnie świetnej powtarzalności kolejnych części.
Gdzie wykorzystuje się technologię CNC?
Zastosowań maszyn CNC jest niezwykle dużo. Mimo że najczęściej kojarzy się je z ciężkimi pracami, np. przy tworzeniu budowlanych elementów konstrukcji stalowych. Jednak w rzeczywistości technologię tę wykorzystuje się znacznie częściej.
Maszyny ze sterowaniem numerycznym często można spotkać chociażby w zakładach produkcyjnych wielu branż, takich jak chociażby motoryzacyjnej, technicznej, metalurgicznej czy dekoracyjnej.
Ze względu na szerokie możliwości stworzenia najróżniejszych elementów, maszyny CNC stosuje się także w takich firmach, jak nasza – produkując dekoracyjne fronty meblowe i szeroki wybór różnego rodzaju wyrobów z płyt wiórowych czy drewna.
Co można osiągnąć, wykorzystując technologię CNC w branży meblarskiej, dekoratorskiej i reklamowej?
Nasza firma posiada zaawansowany technologicznie ploter CNC, na którym jesteśmy w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane elementy. Korzystając z tej technologii w branży meblarskiej można tworzyć dekoracyjne fronty meblowe na indywidualne zamówienie, co zagwarantuje wyjątkowy wystrój niemal każdego wnętrza.
Tak szerokie możliwości, jakie dają nam nasze maszyny CNC sprawiają, że jesteśmy w stanie podjąć się nawet najbardziej wymagających zleceń, których nie podjęły się inne firmy. Mogą to być chociażby dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz, stojaki reklamowe czy wiele innych materiałów POS. W zależności od potrzeb, stworzymy dla Ciebie materiały wykonane z płyt MDF i meblowych, laminatów, sklejki, jak również tworzyw sztucznych – styroduru, dibondu, plexi czy corianu.