Fronty meblowe – pomysły i inspiracje

Aranżacja przestrzeni kuchennej jest prostym zadaniem tylko w teorii. W końcu stworzenie wnętrza, w którym będziemy czuli się komfortowo przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat jest dość wymagającym wyzwaniem. Wybierając fronty meblowe pod uwagę bierzemy między innymi wytrzymałość, twardość, a także cenę. Tutaj jednak pominiemy te aspekty i skupimy się tylko na walorach estetycznych poszczególnych materiałów. Co zatem będzie najlepszym wyborem do naszej kuchni?

Jednym z najpopularniejszych materiałów przy produkcji frontów meblowych i blatów kuchennych jest oczywiście drewno. Dąb, buk, sosna, mahoń, jesion czy jawor – wybór gatunków jest bardzo duży, łatwo więc dobrać materiał odpowiedni do własnych oczekiwań, zwłaszcza, że drewno może być wybarwiane na najróżniejsze kolory. Oczywiście, z uwagi na swoją szlachetność drewno kojarzy nam się przede wszystkim z klasycznymi aranżacjami, nie jest to jednak reguła. Wykonane z drewna frezowane, rzeźbione lub postarzane fronty sprawdzą się w kuchniach stylizowanych i rustykalnych, natomiast meble wykonane z drewna klejonego będą odpowiednie do wnętrz nowoczesnych.

Alternatywy dla drewna: płyta MDF

Alternatywą dla kosztownego i wymagającego pielęgnacji drewna mogą być płyty MDF oraz laminaty. Oczywiście, nie są one tak eleganckie i naturalne jak drewno, dlatego raczej nie polecamy ich do kuchni tradycyjnych. W pomieszczeniach nowoczesnych będą jednak rozwiązaniem satysfakcjonującym.

Płyty MDF można łatwo frezować, ponadto dostępne są w wybarwieniach jednolitych i imitujących drewno. Możemy je podzielić na lakierowane, które wykorzystywane są na fronty o jednolitym kolorze, oraz pokryte folią PVC, które dzięki możliwości odwzorowania rysunku słojów mogą imitować drewno.

Uniwersalnym rozwiązaniem są również laminaty. Dzięki dostępności w wielu wykończeniach i wzorach nadają się zarówno do mieszkań, w których pożądany jest luźniejszy i przytulniejszy wystrój kuchni, jak i do eleganckich, przestrzennych pomieszczeń. Do wyboru mamy laminaty imitujące drewno, a także matowe czy perłowe.

Sklejka – rozwiązanie tanie i ekologiczne

Alternatywą dla powyższych rozwiązań może być sklejka. Choć często kojarzy się ona przede wszystkim z rozwiązaniem ekonomicznym, warto wiedzieć, że coraz częściej jest ona wykorzystywana w kuchniach minimalistycznych, których wystrój inspirowany jest najnowszymi trendami w designie.

Sklejka cechuje się nie tylko dobrymi parametrami. Przede wszystkim może być poddawana recyklingowi, dzięki czemu jest popularna w mieszkaniach eko. Jej naturalność objawia się także w estetyce. Sklejka charakteryzuje się surowym i prostym wyglądem, co może być atutem tam, gdzie pożądany jest wystrój skandynawski lub industrialny.