Przegląd rodzajów obrabianych materiałów drewnopochodnych: MDF, lite drewno, sklejka

Czy wiesz jaki materiał drewnopochodny będzie najlepszy do wykonania pożądanego przez Ciebie przedmiotu lub frontu meblowego? Chcesz się przekonać, czy bardziej korzystne będzie zastosowanie sklejki czy litego drewna? W tym miejscu przedstawiamy charakterystyki najczęściej wybieranych przez naszych klientów materiałów drewnopochodnych.

MDF

MDF to płyta włóknista o średniej gęstości wynoszącej od 600 do 800 kg/m2, którą uzyskuje się w wyniku sprasowania włókien drzewnych, łączonych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Ten materiał drewnopochodny charakteryzuje się jednorodną strukturą w całym przekroju, co sprawia, że jego obróbka jest bardzo prosta.

MDF charakteryzuje się dużą twardością, poza tym nie kruszy się, nie łamie i nie pęka podczas obróbki. Dzięki gładkiej powierzchni płyta taka doskonale nadaje się do dekoracyjnego laminowania czy malowania, a dodatkowo jest prosta w utrzymaniu w czystości.

Z uwagi na swoje właściwości płyta MDF jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w stolarce. Poza meblami kuchennymi, pokojowymi i frontami stosuje się ją również do produkcji elementów wykańczania wnętrz, takich jak listwy czy panele ścienne.

Lite drewno

Lite drewno przede wszystkim jest bardzo wytrzymałe. Gdy spojrzymy na wykonane z niego meble zauważymy, że nawet te, które są stare i po przejściach, skutecznie bronią się przed upływem czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że materiał ten jest stosunkowo podatny na deformacje i zagrożenia biologiczne.

Z drugiej strony – istnieje tyle gatunków drewna o najróżniejszych właściwościach, że lite drewno z powodzeniem można dostosować do warunków panujących w domu czy danym pomieszczeniu. Przykładowo – drewna egzotyczne są bardziej odporne na wilgoć, dzięki czemu nie pęcznieją tak łatwo jak gatunki europejskie, m.in. sosny czy dęby.

Lite drewno ma jeszcze jedną ważną zaletę: unikatowość. Z racji tego, że nie ma dwóch takich samych desek, mamy również pewność, że każdy wykonany z litego drewna mebel będzie wyjątkowy.

Sklejka

Sklejka jest interesującym materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Składa się ona ze sprasowanych w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem cienkich fornirów. Specjalny system układania kolejnych warstw sprawia, że sklejka jest niepodatna na odkształcenia i cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Dzięki dużej wytrzymałości oraz estetycznemu wyglądowi sklejka jest powszechnie używana zarówno do produkcji mebli, frontów i blatów, jak również dekoracyjnych zabudów meblowych. Charakteryzuje się jednak stosunkowo wysoką ceną.